Detoxikácia – o čom skutočne hovoríme?

Sponzorovaný obsah

Jar je obdobím telesnej a duchovnej obnovy a očisťovania, obdobia pôstu pre mnoho ľudí. Mnoho ľudí organizuje rôzne kurzy čistenia a módne diéty. Ich účelom je odstrániť nahromadený odpad a toxíny z vášho tela, stať sa fitterom, energickejším alebo stratiť pár kilogramov. Aké sú však tieto jedy? Je vôbec potrebné detoxikovať naše telo?   Detoxikačné techniky

Detoxikácia – objasnite si jej koncept!

Pokiaľ ide o detoxikáciu, bežní ľudia myslia na lieky na odstránenie podozrivého odpadu, ale termín detoxikácia je nesprávny. V medicínskych aplikáciách sa výraz detoxikácia vzťahuje na odstránenie život ohrozujúcich alebo toxických látok, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu a lekársku starostlivosť. Najbežnejšou príčinou otravy sú drogy, drogy, alkohol a chemikálie pre domácnosť. Tieto zlúčeniny nemôžu byť z nášho tela odstránené žiadnym „detoxikačným“ liekom, môžu spôsobiť vážne stavy ohrozujúce život, preto by ste mali čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

O liečbe „detoxikácie“ používanej v alternatívnej medicíne

Jeho popularita nezmizne, pretože po takomto vyliečení sú ľudia zvyčajne osviežení, cítia sa dobre a veria, že pre svoje zdravie niečo urobili alebo že stratili niekoľko kilogramov tekutín. Tento pocit pohody je skôr duchovného pôvodu, psychicky sa odtrhnú od stresujúceho každodenného života, zameriavajú sa na seba, vnútorne. Z hľadiska stravovania to už nie je také príjemné, pretože ak náhle začnete prísnu stravu, môže sa u vás objaviť silný hlad, závraty, nevoľnosť, spomalenie obehu a zvýšená srdcová frekvencia. V dôsledku rôznych močových a laxatívnych činidiel sa tráviaci trakt vyprázdni. Pri očistení čriev sa na stupnici prejaví priemerne o 2 až 4 kilogramy menej, ale vo väčšine prípadov to zostáva len niekoľko dní / týždňov. Potom, ak prejdete na predchádzajúcu stravu, všetko sa vráti na „staré koleso“. Ak sa toxíny dostanú do určitých tkanív (napr. Tukové tkanivo, lymfatický systém), pri ich výbere nebude účinné žiadne čistiace činidlo alebo „detoxikačné činidlo“ (prášok, náplasť, tekutina, masáž a bylina). Detoxikačné kúry zvyčajne pôsobia iba na tráviaci systém, takže namiesto toho, aby ste sa rozhodli pre takúto drastickú stravu, je vhodnejšie premýšľať o celej diéte. Zdravá, na vlákniny bohatá strava, správny príjem tekutín a pravidelné cvičenie môžu zabrániť detoxikácii podobnej liečbe.

Odstraňovanie odpadových produktov z tela

Ľudské telo je dokonalý artefakt, ktorý obsahuje dva orgány, ktoré prevádzajú, deaktivujú, vylučujú a odstraňujú škodlivé alebo neaktívne látky prijímané potravou a tekutinami a ako posledný krok v metabolickom procese sa tieto metabolity vylučujú močom, výkaly a prípadne potením. Jeden z našich orgánov je pečeň a druhý sú dve obličky. Ak sú zdraví, urobia maximum. Pri potravinách nemôžeme pridať množstvo prísad, konzervačných látok, látok na zlepšenie chuti a pod. konzumovať, čo by mohlo spôsobiť problémy. Pri určitej koncentrácii sa dá povedať, že všetky výživné zložky sú „jedovaté“, ale táto koncentrácia sa zvyčajne vyskytuje vo veľkých množstvách potravín, ktoré človek nedokáže konzumovať pri jedle alebo dokonca za deň. Príkladom je sladidlo: na dosiahnutie vedľajších účinkov na organizmus by sa mal konzumovať maximálny denný príjem, tj viac ako 100 tabliet aspartámu. Priznajme si to, všetko, čo konzumujeme v takom veľkom množstve, zaťaží náš tráviaci systém, či už prírodný alebo umelý. Dôraz je kladený na pravidelnosť. Ľudia, ktorí pijú alkohol alebo pravidelne užívajú lieky, sú vystavení zvýšenej činnosti pečene, čo môže viesť k rôznym problémom s orgánmi.

 Môžeme podporiť fungovanie našich výberových orgánov?

Podporou zdravého fungovania našich dvoch vylučovacích orgánov dosiahneme viac ako len pár dní hladovania. Naša pečeň je zodpovedná okrem iného za odbúravanie tukov a konverziu rôznych chemikálií (napr. Liekov, prísad). Vaša strava bude jednoduchšia a efektívnejšia, ak vaša strava obsahuje menej a lepšie tuky a menej korenia. Pečeň je tiež zodpovedná za odbúravanie alkoholu, takže ak nebudeme konzumovať alkohol, môžeme zabrániť poškodeniu tohto orgánu. Obličky fungujú hladko, keď telo dostane správne množstvo tekutiny. Ak budete piť málo, filtrát z vašej krvi je hustejší, má vyššiu koncentráciu škodlivých metabolitov a zostane v močovom mechúre dlhšie, ako sa vylúči. Zdravé fungovanie našich dvoch detoxikačných orgánov je primárne podporované vyváženou stravou, ale bylinné čaje založené na ľudovom liečiteľstve, ako je bodliak mliečny a žihľava (nie na cholelitiázu), môžu tiež prospieť pečene a obličkám. Tieto čaje samotné „detoxikujú“, bodliak mliečny chráni pečeňové bunky pred niektorými (ale nie všetkými) škodlivými účinkami a žihľava má diuretický účinok. Pred liečbou sa poraďte so svojím lekárom.

Potrebujete zdravého človeka na očistný kurz?

Zdravý človek nemusí mať čistiaci liek. Ak máte dobre vyváženú stravu, čo konzumujete a správne množstvo výživných látok, minerálov, vitamínov a tekutín, bude vaše telo dokonale detoxikované. Pre tých, ktorí pravidelne konzumujú alkohol, mastné a korenené jedlá, môže byť skutočne užitočné stravu – založenú na zásadách zdravej výživy, ktorá sa napriek tomu odporúča. Správny príjem vlákniny je zásadný pre udržanie zdravého čreva. Nestráviteľné vlákniny v zelenine, ovocí a celých zrnách môžu viazať živiny, ktoré naše telo nepotrebuje. Množstvo odpadového materiálu sa teda zvyšuje, zatiaľ čo sa znižuje čas prepravy, t.j. keď je odpad v hrubom čreve a konečníku. Pri správnom príjme vlákien nie sú potrebné žiadne operácie „čistenia čriev“. O to viac, že ​​prospešnými mikroorganizmami v črevách sú tiež diétne vlákna, ale s detoxikačným liekom, po ktorom sa tieto baktérie musia znovu zaviesť do prázdneho a „čistého“ čreva s probiotickými prípravkami. Okrem správnej výživy môžeme tráviaci systém podporovať pravidelným cvičením, pretože fyzická aktivita zvyšuje peristaltiku čreva. Už ste si to prečítali? Prečo je dôležité zamerať sa na príjem tekutín s vysokým príjmom vlákniny?

Čistiace kúsky môžu byť nebezpečné!

Starším, chronicky chorým pacientom (ako je hypertenzia, cukrovka, srdcové zlyhanie), tehotným ženám, dojčiacim matkám a deťom sa za žiadnych okolností neodporúča absolvovať očistné kurzy. Drastické odňatie živín môže pacientovi dokonca spôsobiť ťažkú ​​nevoľnosť.

Čo môžeme urobiť, aby sme zostali zdraví?

Zdravý životný štýl namiesto čistenia Na jar na trhoch rastie výber čerstvého a domáceho ovocia a zeleniny, dlhé dni a viac času stráveného aktívne v dobrom vzduchu. Slnko a ovocie a zelenina bohaté na vitamíny a minerály oživia vaše telo, zvýšia vás pružnosť a zvýšia vám pocit energie a zdravia, vyhnete sa sedavej čistiacej strave s vyváženou stravou a fyzickou aktivitou.